Doradztwo zawodowe – wizyta w cukierni

Wycieczka do Zakładu Cukierniczego Pani Anny Jeziorskiej

Doradztwo zawodowe to jeden z ważniejszych zakresów działań w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Koluszkach. Uczniowie objęci są warsztatami z psychologiem szkolonym, uczestniczą w zajęciach z doradztwa zawodowego, odbywają spotkania z przedstawicielami zawodów popularnych na rynku pracy, odwiedzają szkoły ponadgimnazjalne oraz okoliczne zakłady pracy.
27 lutego 2019 r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Koluszkach wybrali się na wycieczkę do Zakładu Cukierniczego Pani Anny Jeziorskiej. Wyjście zorganizowały nauczycielki przysposobienia do pracy: mgr Beata Tomczyk–Milczarek, mgr Bożena Kobus i mgr Aleksandra Szymczyk. Celem bezpośrednim wycieczki było zapoznanie się z zawodem cukiernika w ramach przygotowania uczniów do planowania ścieżki swojej kariery i trafnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru zawodu.
Właścicielka zakładu, Pani Anna Jeziorska serdecznie przywitała naszych uczniów, zapoznała ich ze swoim personelem, oraz oprowadziła po zakładzie szczegółowo wyjaśniając specyfikę pracy na różnych stanowiskach. Uczniowie przyglądali się wyrabianiu ciasta na pączki, porcjowaniu, nadziewaniu, pieczeniu i ozdabianiu gotowych słodyczy. Cały czas towarzyszył im wspaniały zapach przygotowywanych wypieków. Prezentację zakończyła degustacja gorących pączków.
Następnym punktem wizyty była prezentacja historii firmy, którą przedstawiła uczniom w swoim gabinecie właścicielka zakładu Pani Anna Jeziorska. Nasi podopieczni wysłuchali wielu ciekawostek związanych z pracą cukiernika oraz wyjaśnień trudniejszych terminów związanych ze specyfiką pracy w zakładzie cukierniczym. Informacje te pomogły naszym niepełnosprawnym wychowankom lepiej zrozumieć wiele zagadnień związanych z pracą cukiernika.
Dziękujemy Pani Annie Jeziorskiej za zaproszenie do swojej firmy i serdeczne przyjęcie, jakiego doświadczyli nasi uczniowie. Jesteśmy szczególnie wdzięczni, ponieważ podobne inicjatywy są  najlepszym rodzajem wsparcia dla naszych podopiecznych w dążeniu do wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.